Historia boksu #7 – Dżentelmen John Jackson

John Jackson był jednym z najciekawszych zawodników z końca XVIII wieku. Ze względu na jego pochodzenie nadano mu przydomek dżentelmen. 

John Jackson toczy pojedynki

John „Dżentelmen” Jackson urodził się w 1768 roku w Londynie. Jego rodzina wywodziła się z klasy średniej, co wyróżniało go na tle innych pięściarzy. Od jego wysokiego urodzenia zresztą nadano mu później przydomek ringowy „Dżentelmen”. Swoją pierwszą walkę John odbył 9 czerwca 1788 roku, z niejakim Williamem Fewterelem z Birmingham. Fewterel był mężczyzną o ogromnej masie, tak wielkiej, że na początku nie było pewności, czy Jackson zdoła go powalić. Walka trwała godzinę i siedem minut, a jej rozstrzygnięcie było bardzo opóźnione przez ciągłe upadanie Fewterela bez ciosu. Ostatecznie Fewterel zrezygnował z walki. Natomiast Major Hanger na rozkaz księcia Walii wręczył Jacksonowi za zwycięstwo banknot. – współczesna próba odtworzenia relacji z walki.

Drugie starcie John Jackson stoczył 12 marca 1789 roku z Georgem „The Brewer” Inglestonem. Według doniesień to starcie Jackson przegrał przez kontuzję nogi, w wyniku poślizgnięcia się. Po tym zdarzeniu przez sześc lat John nie walczył, natomiast zajął się rodzinnym biznesem budowniczym, a także pozował do obrazów dla wielu artystów. Jackson w tamtym czasie pełnił również funkcję sekundanta u innych pięściarzy.

Zrzut-ekranu-2024-10-31-o-21.47.48 Historia boksu #7 - Dżentelmen John Jackson
Portret John Jacksona z 1821 roku. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/John_Jackson_(English_boxer)

Ostatecznie Jackson postanowił powrócić do ringu na walkę z Danielem Mendozy. Początkowo walka pomiędzy panami była wyrównana, natomiast sytuacja się zmieniła w piątej rundzie. Wtedy to Jackson nieprzepisowo złapał za włosy rywala i zaczął okładać jego głowę. Sędziowie jednak nie zdyskwalifikowali Jacksona i walka trwała dalej. Następnie Jackson zaczął dominować w ringu i ostatecznie wygrał po 10 minutach i 30 sekundach. Mendozy poddał starcie.

Jackson jako szkoleniowiec 

Po swojej przygodzie z boksem John Jackson postanowił otworzyć swoją własną akademię bokserską. Powstała ona przy ulicy Bond Street 13 w Londynie, blisko mieszkania pięściarza. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie do Jacksona szkoły przychodziła angielska śmietanka towarzyska. Przykładowo uczniem Jacksona był sam poeta Lord Byron, który w swoich pamiętnikach i utworach wspominał o jego postaci. W roku 1800 Mendoza wyzywał do rewanżu Jacksona, jednakże ten nigdy go nie przyjął, gdyż całkowicie wycofał się z walk. W tamtym czasie też zajął się również promowaniem walk charytatywnych.

Kilka lat później 22 maja 1814 roku Jackson otworzył klub bokserski o nazwie „Pubilistic Club„. Odbywały się w nim m.in pojedynki bokserskie, w których Jackson występował często w roli sędziego. Klub dbał o swoich pięściarzy. John zapewniał poprzez niego swoim bokserom, sponsorów, walki, a także godne wypłaty. John Jackson zmarł 7 października 1845 roku, w domu przy 4 Lower Grosvenor St. West. Pochowano go na cmentarzu Brompton w Londynie. Został wpisany do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław w 1992 roku.

Zrzut-ekranu-2024-10-31-o-22.11.21 Historia boksu #7 - Dżentelmen John Jackson
Grób John Jacksona. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/John_Jackson_(English_boxer)

Udostępnij w mediach

Pomysłodawca, redaktor naczelny i wydawca portalu Gladiators. Śledzi sporty walki praktycznie od dziecka, a od niespełna trzech lat również opisuje je jako dziennikarz. Prywatnie lubi horrory, książki prof. Michio Kaku o fizyce kwantowej oraz włoską kuchnię. Zawodowo poza dziennikarstwem zajmuje się również organizacją eventów i marketingiem.

Opublikuj komentarz